1935 és 1939 között az angol, a francia és az olasz geopolitikai törekvések a korábbinál hevesebben ütköztek a Mediterráneumban. A három nagyhatalom versengésében katonai téren kiemelkedő szerep jutott a haditengerészetnek. A kötet magyar levéltári és nyomtatott anyagokra támaszkodva mutatja be azt a folyamatot, amelynek során a Mediterráneum a Brit Birodalom korábbi békés gyakorlóterepéből 1939-re kiemelt stratégiai térséggé vált.
A szerző megkísérli, hogy teljesen új, "magyar" szemszögből világítsa meg az angol mediterrán politika alakulását. A második világháború éveiben a Mediterráneum feltétlen tengeri uralmának biztosítása képezte Anglia tengeri stratégiájának egyik alapját, bár kétségtelen, hogy az Atlanti-óceánon zajló küzdelem kimenetele döntötte el a háborút. Hazánk számára az 1930-as évek második feléig azonban Mussolini jelentette a revízió egyetlen reális támaszát, ezért egyáltalán nem volt közömbös, hogy az angol flotta milyen mértékben köti le Itália erejét.
Érdekes módon, annak ellenére, hogy az 1920-as trianoni békeszerződés következtében Magyarország tengertől elzárt, szárazföldi állammá vált, az ország közvéleménye egyáltalán nem fordult el a tengeri kérdésektől, sőt a huszas-harmincas években valamiféle "tengerészeti reneszánsz" kezdett kibontakozni.
A földközi-tengeri konfliktus kimenetele egyáltalán nem volt közömbös a magyarok számára, ez teszi érthetővé, hogy a témával kapcsolatban rengeteg írás született mind nyomtatásban, mind külképviseleti jelentésként, melyek többségét olaszbarátság jellemzi.
A magyar vezetés ugyanakkor tartott a túlzott méretű elkötelezettségtől a tengelyhatalmak irányában, és mivel Franciaország kiállása a kisantant mellett megingathatatlannak látszott, a nyugati demokráciák közül elsősorban Nagy-Britannia segítségét szerették volna megnyerni a békés revízió végrehajtásához.
E törekvések azonban nem sok sikerrel jártak, mivel Anglia az európai status quo megőrzésének híve volt. A trianoni békeszerződés revideálásában bízva Budapest végül egyoldalúan elkötelezte magát a tengelyhatalmak mellett, így a földközi-tengeri konfliktusban a magyar érdekek ütköztek London törekvéseivel. Nem meglepő, hogy Nagy-Britannia és Magyarország a második világháborúban ellentétes oldalon találták magukat. A kötet a Magyarország és a világ sorozat része.
SZERZŐ: Réti Balázs
KIADÓ: Gondolat Kiadó
KIADÁSI ÉV: 2006
OLDALSZÁM: 272
Személyes átvételre sajnos nincs lehetőség!
Jelenlegi ára: 2 430 Ft
Az aukció vége: 2011-05-21 12:25
. A brit haditengerészet és a Mediterráneum ... - Jelenlegi ára: 2 430 Ft